W artykule na temat planowania finansów wspominałem o zarządzaniu budżetem. Dziś podzielę się historią jak wyglądał mój pierwszy budżet domowy i jak sobie z nim poradziłem. Słyszałeś w ogóle o nim? Ja w młodości niestety nie… To mnie zainspirowało do napisania tego artykułu.
Trudne początki
Jako, że nigdy nie prowadziłem budżetu domowego, trochę czasu zajęło mi zaznajomienie się z tą tematyką. Stworzyłem własne arkusze obliczeniowe i narysowałem tabelki w zeszycie. Niestety okazało się, że bez odpowiedniego doświadczenia, nie byłem w stanie dobrze rozplanować miesiąca. Zrobiłem to źle, przez co moje szacunki totalnie odbiegały od rzeczywistości, a czas który na nie poświęciłem okazał się zmarnowany.
Zdając sobie sprawę, że popełniłem wiele błędów, podszedłem do kolejnego planowania rozsądniej. Potraktowałem pierwszy miesiąc jako test i sprawdzenie kiedy pieniądze uciekają mi przez palce. Dzięki temu mogłem wdrożyć odpowiednie modyfikacje do arkusza.
Na początku myślałem, że planowanie budżetu ma mi pomóc w rozporządzaniu pieniędzmi. Okazało się, że tak na prawdę pomogło mi to w dostrzeżeniu wydatków, na które nie zwracałem uwagi. I to moim zdaniem jest główne zadanie budżetu.
Czy budżet domowy nie ogranicza przyjemności?
Wręcz przeciwnie! Planując go możesz uwzględnić taką kategorię jak przyjemności i rozsądnie zaplanować ile chcesz na nie wydać najwięcej. Nie dość, że pozwoli Ci to nadal cieszyć się życiem, to również ograniczy wydatki ponad możliwości i limit konta. Według mnie arkusz kalkulacyjny lub dedykowane aplikacje świetnie się sprawdzają do prowadzenia budżetu. Dzięki nim możesz w szybki i prosty sposób modyfikować budżet, tak aby być wypłacalnym i kontrolować bieżące wydatki.
A co z sytuacjami awaryjnymi?
Dzięki planowaniu nie będziesz się aż tak nimi martwił! W budżecie domowym planuje się nie tylko wydatki na kolejny miesiąc ale są też poruszane takie aspekty jak wydatki roczne, fundusz awaryjny, a nawet poduszka finansowa. Dzięki regularnemu planowaniu możesz nie tylko zaoszczędzić pieniądze ale i nerwy, bo wiesz, że sytuacje awaryjne nie powinny Cię zaskoczyć finansowo. A nawet jeżeli, to zbudowana poduszka finansowa powinna temu zaradzić! 🙂
Budżet domowy, a podsumowanie wydatków
Wydawałoby się, że podsumowanie wydatków to prawie to samo co budżet domowy. Jednak są to dwa różne aspekty i warto o tym pamiętać. Budżet domowy ma za zadanie rozplanowanie wydatków na kolejne miesiące czy lata. Podsumowanie wydatków pokazuje Ci ile rzeczywiście wydajesz i czy zgadza się to z Twoim planem. Jeżeli budżet domowy na dany miesiąc różnił się od podsumowania, nie martw się! Na prawdę rzadko się zdarza, żeby zaplanować wydatki w 100% odpowiadające rzeczywistości. Pamiętaj, że budżet jest tylko poglądowym planem i raczej będzie odbiegał od rzeczywistości. Chodzi o to, aby starać się osiągnąć wyznaczone plany, w miarę możliwości nie przekraczać ich, a w ostateczności zmieniać je jeżeli sytuacja tego wymaga.
Skąd dowiedziałem się o budżecie domowym?
Rozpoczynając moją przygodę z finansami postanowiłem dowiedzieć się jak mogę zoptymalizować swoje wydatki. Nie chciałem się zbyt ograniczać, jednocześnie nie chciałem wydawać przesadnie dużo pieniędzy. Usłyszałem o „świetnej książce” Finansowy Ninja, autorstwa Michała Szafrańskiego, która to miała pomóc mi w zarządzaniu pieniędzmi. Szukając informacji na temat autora, trafiłem na Jego blog , który można powiedzieć, że odmienił moje spojrzenie na finanse. Od znajomego pożyczyłem książkę tego samego autora: Zaufanie, czyli waluta przyszłości. Zagłębiłem się w lekturę, w której opisuje powstawanie bloga oraz budowanie społeczności.
No dobrze, ale co z tym budżetem? Michał na swoim blogu podejmuje wiele tematów finansowych i to właśnie tam wpadłem na serię artykułów o planowaniu budżetu domowego. Dostarczyły mi one odpowiedniej wiedzy i narzędzi, które pozwoliły mi zacząć pracę nad moim portfelem. Zachęcam i szczerze polecam rzucić okiem. 🙂
Coś ode mnie 🙂
Na zakończenie chciałbym się podzielić z Tobą arkuszami, które przygotowałem właśnie w celu zarządzania budżetem domowym. Możesz pobrać te pliki i wykorzystać do własnych obliczeń. W pliku Budżet domowy znajdują się dwa, przykładowo wypełnione arkusze, które pomogą Ci w zrozumieniu jak je uzupełniać. W pliku Finanse znajdziesz zakładki w których możesz spisywać rzeczywiste wydatki oraz wpływy i analizować bilans na każdy miesiąc.
Podsumowanie
Na koniec kilka słów podsumowania. Budżet domowy ma pomóc Ci zaplanować wydatki ale nie ograniczać Twojej swobody. Pomoże w zabezpieczeniu się przed sytuacjami awaryjnymi, a także pozwoli zbudować poduszkę finansową, która w obecnych czasach może być bardzo przydatna. Moim zdaniem najważniejszym aspektem jest zrozumienie w jakich kategoriach wydaje się więcej pieniędzy, niż to było zaplanowane.
Plusy:
– Większa kontrola nad wydatkami.
– Zabezpieczenie finansowe w sytuacjach awaryjnych.
– Stworzenie poduszki finansowej.
– Komfort psychiczny związany z finansami.
Minusy:
– Potrzebny czas na zaplanowanie budżetu na kolejny miesiąc.
– Zbieraniu paragonów lub spisywaniu wydatków.
– Potrzebny czas na analizę wydatków i aktualizowanie budżetu, np. raz w tygodniu.
Dziękuję Ci za poświęcony czas
Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, daj lajka na naszym profilu FB, a przede wszystkim zapisz się do newslettera! Nie zapomnij również o naszej, prężnie rozwijającej się, grupie na Discordzie. Spodobał Ci się artykuł? Może zaciekawią Cię inne wpisy na naszym blogu.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia! 🙂