Strona główna Finanse Planowanie finansowe – złe nawyki

Planowanie finansowe – złe nawyki

przez Krzysiu Weiss
0 komentarz 2,2K wizyt

Złe nawyki, o co chodzi?

W świecie IT nie żyjemy tylko programowaniem i technologią. Za dobrze wykonaną pracę dostajemy wynagrodzenie, które często jest wyższe niż średnia krajowa, dlatego na naszych kontach robią się nadwyżki finansowe, z którymi nie zawsze wiemy co robić. W tym momencie przychodzi nam na ratunek planowanie finansowe.

Dlatego zapraszam Cię serdecznie, na cykl artykułów z moimi przemyśleniami na temat przyzwyczajeń, które nie zawsze mają na nas dobry wpływ. Będę bazował na moich doświadczeniach, jak również przyjaciół oraz mojej rodziny. Te ostatnie, nierzadko przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Sprawdźmy czy słusznie!

Świnka skarbonka

Nawyki wcale nie takie dobre

Nawyki, o których chcę pisać, nie do końca sprzyjają tworzeniu własnego, solidnego, a przede wszystkim, przemyślanego budżetu domowego. Osoby, które się nami opiekują i nas wychowują, chcą dla nas jak najlepiej, w związku z tym starają się przekazać wszystko to co uważają za słuszne i najlepsze. Wielu z nas wychowywało się w rodzinach, które doświadczyły czasów powojennych i PRL-u. W rezultacie nauczyliśmy się, że pieniądze trzeba oszczędzać, nie wydawać, a najlepiej trzymać w skarpecie na czarną godzinę. Od starszych bierzemy przykład i powielamy ich wzorce, mając nadzieję, że odpowiednio będziemy przygotowani do zarządzania własnymi funduszami. Przez ślepą ufność jesteśmy zamknięci na inne rozwiązania. Złe nawyki oszczędzania odbijają się na budżecie domowym i oddalają nas od realizacji naszych celów i marzeń.

Co chciałbym poruszyć, o czym pisać?

W tej serii „porozmawiamy” o różnych wzorcach (tych pozytywnych oraz negatywnych). Podzielę się z Tobą tym, nad czym sam musiałem pracować i co w sobie musiałem zmienić, chociaż nie było łatwo, daję radę. Co poruszymy?

  • (Nie)oszczędzanie na zakupach
  • Planowanie finansowe – dziwak!
  • Zmieniasz pracę? A jak Cię zwolnią?
  • Poduszka finansowa = pewność siebie
  • Być firmą, czy nie być. Oto jest pytanie!
  • Jak zacząłem oszczędzać?
  • Jak panuję nad budżetem?
  • Literatura i kursy – co polecam?
  • i wiele więcej

Ale nie tylko o finansach będziemy pisać. Następna bolączka, która trapi naszą branżę to nawyki żywieniowe (lub ich brak). Złe przyzwyczajenia odbijają się bez wątpienia na naszym zdrowiu, produktywności oraz na finansach. Uważam, że temu tematowi również warto poświęcić kilka słów.

Wyprzedaż!

Analiza, nie krytyka!

To co tutaj przeczytasz to moja, subiektywna opinia i wnioski, do których sam dochodziłem przez kilka lat. Nie mam na celu krytyki takiego czy innego podejścia Chciałbym poruszyć tematy, o których mało się piszę lub mówi, a są warte uwagi i poświęcenia chwili czasu. Kto wie, może dzięki tej serii to właśnie Ty zmienisz swoje przyzwyczajenia i przybliżysz się do spełnienia swoich finansowych celów?

Dziękuję Ci za uwagę

Wstęp mamy za sobą. Na zakończenie bardzo dziękuję Ci za Twój czas i uwagę. Jeżeli chciałbyś podzielić się swoimi spostrzeżeniami albo opisać swoje problemy nad rozwiązaniem których pracujesz, skomentuj lub napisz do nas.

Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, zapisz się do newslettera i daj lajka na naszym profilu FB!

Pozdrawiam i życzę miłego dnia! 🙂

dziękuję
3.5 2 votes
Oceny

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona wykorzystuje cookies i przetwarza dane zgodnie z zasadami opublikowanymi w Polityce Prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Wybierając "OK", zgadzasz się na warunki przetwarzania. OK Więcej