Strona główna Kariera Po co Ci GitHub?

Po co Ci GitHub?

przez Mateusz Michalski
0 komentarz 5,1K wizyt

Chcesz zacząć swoję przygodę z IT i zastanawiasz się w jaki sposób wyróżnić się w tłumie chętnych na stanowisko Juniora? Mam dobrą radę… twórz projekty i programuj! A swoimi osiągnięciami i umiejętnościami chwal się szerszej „publiczności”. Tylko po co Ci do tego GitHub? 🤔

Czym jest GitHub?

Zacznijmy od szybkiego wstępu, żeby wszyscy wiedzieli o czym ten artykuł jest. GitHub to serwis internetowy, który służy do przechowywania kodu źródłowego przeróżnych aplikacji (Twoich, moich i milionów innych użytkowników). Dzięki mechanizmom kontroli wersji, możliwe jest śledzenie zmian realizowanych w projektach, praca zespołowa i tworzenie kopii zapasowych. Informacje co, kiedy i jak było modyfikowane, potrafią wiele „powiedzieć” o programiście.

Sporo osób uważa, że GitHub – jak sama nazwa wskazuje, obsługuje repozytoria bazujące na Git. Nie tylko! Warto zaznaczyć i wspomnieć, iż portal pozwala działać również z kontrolą wersji opartą na SVN – SPRAWDŹ! 😉

Po co firmie Twoje projekty?

Pomyśl w jaki sposób firma bądź osoba, która czyta Twoje CV może zweryfikować, czy to co w nim jest napisane, jest prawdą? Tak, tak, wiem… po co miałbyś tam kłamać. Ale uwierz mi… w CV potrafią pojawiać się przeróżne kłamstewka. Dla każdej firmy weryfikowanie dopiero na etapie rozmowy rekrutacyjnej co jest prawdą, a co „mniejszą prawdą”, to spore koszta i ryzyko zmarnowania czasu.

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób wyróżnić się w tłumie i jak zwrócić na siebie uwagę. Przez popularny mit o panującym Eldorado w IT z pewnością nie jest to łatwe, bo rynek zaczyna puchnąć od osób szukających pierwszego doświadczenia i pierwszej firmy. Swoje trzy grosze do tego dokładają szkoły programowania, które kuszą łatwymi i szybkimi pieniędzmi. A dopełnieniem tego jest epidemia, która wielu firmom dała się we znaki, przez co liczba potencjalnych miejsc pracy jest zdecydowanie mniejsza.

Dlatego właśnie nie powinieneś trzymać projektów „w szufladzie”, tylko dopracować je i opublikować! Konkurencja jest spora…

Pokaż kod
Żródło: memegenerator.net

Potwierdzisz znajomość Gita

To jest pierwsza, podstawowa zaleta repozytorium z projektami. Mam wrażenie, że znajomość Gita stała się podstawą przygody z programowaniem. Bez tego może być ciężko gdziekolwiek się dostać, więc prędzej czy później będziesz musiał zbadać i poznać ten temat. Dziś większość firm korzysta z mechanizmów do wersjonowania kodu, więc nauka na pewno nie pójdzie na marne.

A chyba lepiej zaskakiwać niż być zaskoczonym, prawda? 🤔

Potwierdzisz znajomość technologii z CV

Osoba weryfikująca CV, posiadając link do GitHuba bardzo szybko może zweryfikować czy to co jest na papierze, ma odzwieciedlenie w rzeczywistości i w praktyce. Warto zrobić dobre wrażenie już na samym początku i pokazać, że jest się osobą ambitą, szukającą wyzwań i nowych rozwiązań.

Nie bój się opinii innych tylko korzystaj z ich wiedzy i doświadczenia. Nie myli się tylko ten co nic nie robi…

Pokażesz historię swojego rozwoju

Każdy kiedyś zaczynał… nie można się wstydzić pierwszych, „brzydkich” projektów. Osobiście lubię przeglądać jaki postęp ktoś robi i jak kod, który pisał kilka miesięcy wcześniej zmieniał się w czasie. Im większy postęp i lepszy kod, tym większe predyspozycje na dobrego, szybko uczącego się pracownika.

Nie warto usuwać „starych” projektów. Warto pokazywać, że z każdego projektu wyciąga się wnioski i wdraża je w kolejnych wyzwaniach.

Umożliwisz ocenę kodu

To w jakim stylu kod jest napisany, ma oczywiście znaczenie. Znajomość wzorców projektowych, zasad czystego kodu i pisania testów jednostkowych nie jest bez znaczenia. Kod powinien być jak powieść, którą się czyta od góry do dołu, jednym tchem… Tak wiem poniosło mnie. 😉

Kod powinien być czytelny, zrozumiały i jest to bardzo ważny czynnik w ocenie projektu. Nie bądź jedną z tych osób, które tworzą kod zrozumiały tylko dla autora. Jak się wyróżniać to z przytupem, prawda?

Zachowasz swoje pierwsze projekty

Niestety, kiedy ja zaczynałem swoją przygodę z programowaniem, pierwsze projekty trzymałem tylko na dysku twardym komputera, który po kilku miesiącach nauki uległ awarii i straciłem wszystko co na nim było. Nie było to nic szczególnego ale teraz chętnie bym rzucił okiem na początki swojej kariery…

Nie popełnij mojego błędu, myślę że za kilka lat chętnie wrócisz do początków nauki i uświadomisz sobie jak wielki postęp zrobiłeś.

Czy GitHub jest jedyny?

Oczywiście, że nie! GitHub to nie jedyne narzędzie dostępne na rynku. Warto, a nawet trzeba wspomnieć o takich portalach jak Bitbucket lub GitLab. Mimo, że Twój wybór i tak pewnie padnie na tytułowego GitHuba, to warto rzucić okiem na konkurencję i rozeznać się co jest dostępne na rynku. Może kiedyś trafi się pytanie rekrutacyjne związane z innymi platformami? 🤔

Każde rozwiązanie jest w pewnym sensie inne ale w podstawowej formie są podobne i spełniają najważniejszą funkcjonalność, wersjonują kod!

Bitbucket vs GitHub vs GitLab
Bitbucket vs GitHub vs GitLab
Źródło: https://about.gitlab.com

Podsumowanie

Co warto zapamiętać?

  • Nie wstydź się projektów i wrzucaj je na repozytorium. Projekty, z których sam nie jesteś zadowolony ustawiaj jako prywatne i daj sobie czas na ich dokończenie.
  • Pamiętaj, że nie liczy się ilość, tylko jakość!
  • Postaraj się aby każdy kolejny projekt był lepszy od poprzedniego.
  • GitHub to nie jedyna platforma, z której możesz korzystać. Warto rzucić okiem na inne opcje.

GitHub nie sprawi, że magicznie znajdziesz pracę ale na pewno zwiększy Twoje szanse i możliwości!

PS Temat Gita poruszyłem również na kanale YouTube, gdzie zacząłem serię z jego podstawami.

Daj lajka i czytaj dalej 😉

Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, daj lajka na naszym profilu FB, a przede wszystkim zapisz się do newslettera! Spodobał Ci się artykuł? Może zaciekawią Cię inne wpisy na naszym blogu.

Dzięki za Twój czas, widzimy się niebawem! 😉

5 8 votes
Oceny

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona wykorzystuje cookies i przetwarza dane zgodnie z zasadami opublikowanymi w Polityce Prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Wybierając "OK", zgadzasz się na warunki przetwarzania. OK Więcej