Strona główna Kariera Czy wiek w przejściu do IT ma znaczenie?

Czy wiek w przejściu do IT ma znaczenie?

przez Mateusz Michalski
7 komentarzy 8,6K wizyt

Myśl o pracy w IT potrafi pobudzić wyobraźnię zarówno młode jak i starsze osoby. Pytania jak się przebranżowić i kiedy jest na to najlepszy czas, pojawiają się każdego dnia… Rozważając zmianę branży, wiele osób zastanawia się czy da sobie radę i czy wiek w przejściu do IT ma jakiekolwiek znaczenie? 🤔

To jak to jest… wiek ma znaczenie czy nie?

Mam sporo obserwacji z otaczającego mnie środowiska i jak to często bywa w takich sytuacjach…

Jeden rabin powie tak, a inny powie nie…

„Problemu” nie rozpatrywałbym bezpośrednio w kontekście wieku… Spojrzałbym natomiast na ten temat szerzej i brałbym pod uwagę czynniki, które są w pewnym sensie z wiekiem powiązane i mogą utrudnić naukę lub proces przebranżowienia. Jakie to dokładnie? 🧐

1. Codzienne obowiązki 😳

Normalne jest to, że z upływem lat zmienia się zakres naszych obowiązków, które wymagają od nas uwagi i poświęcenia. Rodzina, dzieci, praca, dom, studia, szkoła i wiele innych… każdy okres w naszym życiu to coś nowego. Im więcej mamy obowiązków, tym mniej mamy sił na naukę nowych rzeczy i poszerzanie swoich horyzontów.

Nie ma się w sumie czemu dziwić, zdarzają się sytuacje kiedy po długim dniu wyzwań, jedyne o czym myślimy to relaks przed telewizorem lub przy dobrej książce. Na bombardowanie się kolejnymi dawkami informacji nie zawsze jest ochota…

2. Czas ⏰

I nie chodzi mi w tym przypadku o tytułowy wiek, a o ilość wolnego czasu jaką dysponujemy każdego dnia. W poprzednim punkcie wymieniłem kilka przykładów obowiązków, które towarzyszą nam w naszej codzienności. Nie zawsze mamy możliwość wygospodarowania odpowiedniej ilości czasu na naukę i rozwój… A nie ma się co oszukiwać, jeżeli myślimy o wejściu do branży, czeka nas wiele, wiele godzin nauki i ćwiczeń. Tylko jak ten czas wygospodarować jeżeli mamy masę innych spraw na głowie? Nie zawsze jest to możliwe…

Tu jest właśnie spora przewaga młodości. Często zdarza się, że tych obowiązków mając naście lat jest zwyczajnie mniej. Ich ograniczona liczba daje dodatkowe godziny do zagospodarowania na kształcenie i budowanie kariery.

Szkoda tylko, że gdy jesteśmy młodzi, rzadko kiedy martwimy się o przyszłość i nie korzystamy z przywilejów jakie daje nam nastoletniość. 🙁

3. Wykształcenie 🎓

Często zdarza się że osoby, które myślą o przebranżowieniu posiadają, wykształcenie i bardzo duże doświadczenie w innych dziedzinach / zawodach. Należy pamiętać, że dotychczas zdobyta wiedza może nie mieć większego znaczenia przy nowym stanowisku związanym z IT.

Start i początek kariery może być bezlitosny. Dla jednych to oczywiście nie jest problem, lecz mogą przytrafić się osoby, które nie będą mogły pogodzić się z taką degradacją pozycji i stanowiska. Dlatego warto już podczas podejmowania decyzji o zmianie branży, nastawić się na wspinaczkę od najniższego szczebla kariery.

4. Duma wieku 😎

Za młody jesteś
Za młody jesteś…

Wyobraź sobie, że masz 45 lat. Trafiasz na staż do firmy, gdzie będziesz w zespole, którego liderem (tym samym Twoim przełożonym) jest, np. 26-latek. Miałbyś z tym problem? 🤔

Nie każdy potrafi to zaakceptować. Jeżeli planujesz przebranżowienie, musisz liczyć się z tym, że będą młodsi, bardziej doświadczeni i lepiej zarabiający pracownicy. Podobnie jak w poprzednim punkcie, warto to sobie uświadomić i pogodzić się z tym już na starcie.

Nie tylko programowanie!

Pamiętaj, że programowanie nie jest jedyną dziedziną IT, która potrzebuje pracowników. Wachlarz specjalizacji jest bardzo szeroki, w każdym można spróbować swoich sił i znaleźć coś dla siebie. Jeżeli w jednym obszarze nie czujesz się na siłach, próbuj innych ścieżek i kierunków.

Programowanie stało się ostatnio bardzo „modne” ale jest wiele innych, ciekawych specjalizacji, które potrzebują ekspertów. Warto je przeanalizować i dopasować do własnych predyspozycji.

Podsumowanie

Słowem podsumowania. Osobiście mam bardzo pozytywne odczucia i doświadczenia z pracy z osobami, które przebranżowiły się i rozpoczęły swoją karierę w IT. Wiek takich osób był bardzo różny… 30+, 40+, a nawet 50+ lat! Oczywiście każdy musiał przejść standardowe rozmowy rekrutacyjne, na równi z innymi i skoro dostały zatrudnienie tzn., że miały odpowiedni poziom wiedzy aby do firmy dołączyć i zacząć pracę. Jaki z tego wniosek? Da się!

Moim zdaniem sam wiek nie ma większego znaczenia i nie jest czynnikiem decydującym o być albo nie być. Warto też pamiętać i mieć z tyłu głowy, że dojrzałość i doświadczenie życiowe oraz zawodowe mogą nieść za sobą wielką wartość dla projektu, zespołu, jak i firmy. To w rezultacie może być dużą przewagą w walce o pierwszą pracę w IT z „młodszymi” kandydatami.

PS Zachęcam do rzucenia okiem na mój kanał YouTube, który pomógł już wielu osobom w nauce i mam nadzieję, że pomoże i Tobie!

Daj lajka i czytaj dalej!

Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, daj lajka na naszym profilu FB, a przede wszystkim zapisz się do newslettera! Spodobał Ci się artykuł? Z pewnością zaciekawią Cię inne wpisy na naszym blogu lub filmy na kanale YT!

Dzięki za Twój czas, widzimy się niebawem! 😉

5 12 votes
Oceny

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona wykorzystuje cookies i przetwarza dane zgodnie z zasadami opublikowanymi w Polityce Prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Wybierając "OK", zgadzasz się na warunki przetwarzania. OK Więcej