Hmm… A może by tak zostać programistą? Wszędzie o tym mówią, ponoć jest ogromny niedobór programistów, ogromne zarobki, a w dodatku pół dnia siedzi się przed komputerem. Co może być takiego trudnego w pisaniu na klawiaturze?! Jeśli reklamynieKŁAMIĄ to nauczę się tego w kilka tygodni i mogę żyć jak pączek w maśle!
Właśnie taki obraz bardzo często próbują wcisnąć nieświadomym osobom sponsorowane media, szkoły programowana i bootcampy… Tylko czy rzeczywiście tak jest? Jak wyglądają początki programowania? Od czego trzeba zacząć? Na co uważać? Jak i czego się uczyć? Wszystkie te pytania można by zastąpić jednym… Jak zacząć programować? 🤔
Technologie… którą wybrać?
No dobrze, podejmujesz decyzję, że chcesz zacząć programować i co teraz? Tutaj możliwe, że Cię zaskoczę ale na pewno nie zaczynasz od kursów za kilka albo kilkanaście tysięcy złotych! Dlaczego? Powody są bardzo proste… Skąd wiesz, że programowanie jest wgl. dla Ciebie? Sprawdziłeś to wcześniej? Wydasz worek pieniędzy albo weźmiesz kredyt lub pożyczkę, a co zrobisz jak okaże się, że nie czujesz się w tym albo chcesz zmienić technologię i odpuszczasz? Kasa przepada, długi zostają i próbujesz odsprzedać kurs starając się odzyskać chociaż część pieniędzy… 😢
Druga sprawa to kwestia technologii i języka programowania. Obecnie jest tak szeroki wachlarz możliwości i opcji, że bez wcześniejszej styczności z nimi, ciężko będzie Ci dokonać odpowiedniego wyboru. A wbrew pozorom to nie taka prosta sprawa! Najlepiej zacząć od poświęcenia chwili i zastanowienia się dlaczego chcesz rozpocząć naukę programowania i co tak naprawdę chcesz w tym IT robić? Strony internetowe, aplikacje mobilne, gry, programy do systemów wbudowanych, itd… Możliwości jest naprawdę bardzo wiele! Dlatego odpowiedzenie sobie na to pytanie jest kluczowe żeby rozsądnie ruszyć dalej i zacząć naukę.
A może znasz już odpowiedź? To teraz czeka Cię mała zabawa w detektywa! Sprawdź i zweryfikuj jakie technologie są wykorzystywane do tworzenia programów, które Ciebie interesują i przejdź z teorii do praktyki. Napisz kilka linii kodu w wybranych językach, sprawdź składnię, poznaj IDE, poczytaj o tym jak pracuje się z kodem, sprawdź czy są dostępne świeże materiały i jakiej są jakości, np. książki lub kursy na YouTube czy Udemy.
Uważaj na porady innych
Musisz też bardzo uważać i brać poprawkę na to co w kwestii pierwszego języka programowania podpowiadają znajomi albo co gorsza nieznajomi na grupach i forach. Jedna osoba powie ucz się Pythona, a inna będzie Cię namawiać na frontend. Miej na uwadze, że to co dla jednych jest łatwe, nie musi być takie dla Ciebie. Każdy z nas jest inny… Lubimy słuchać innej muzyki, oglądamy inne filmy, smakują nam różne potrawy i języki programowania też możemy lubić inne i to jest całkiem normalne! Najlepiej jak sam sprawdzisz i przekonasz się „z czym to się je”, dlatego porady innych traktuj bardziej jako wskazówkę a nie jako jedyną, słuszną opcję.
Sporo osób też zastanawia się co w przypadku gdy wybiorą źle? Kiedy ten pierwszy język jednak nie „siądzie”. Pamiętaj, że język programowania to tylko narzędzie programisty do rozwiązania jakiegoś problemu. Przez całą swoją karierę mamy styczność z przeróżnymi technologiami i jest to poniekąd wpisane w nasz zawód. Nie ważne jaki język wybierzesz, ważne żeby ruszyć z miejsca, zacząć ćwiczyć i się rozwijać! Nie spodoba Ci się jeden język? Próbuj swoich sił w innym i tak do skutku aż znajdziesz ten idealny na początek. Nie spodoba Ci się programowanie? To masz wiele innych dróg, które prowadzą do pracy w IT.
Rozumiesz już dlaczego na początku mówiłem o nie wydawaniu walizki pieniędzy na kursy i bootcampy? Dobranie technologii pod siebie wcale nie jest takie trywialne…
Ile czasu mi zajmie nauka?
No dobra, a co z tym czasem nauki. Czy uda Ci się zostać programistą w 2 miesiące? Powiem szczerze, cholernie wkurzają mnie te hasła szkółek programowania, które powielają mit szybkiej pracy i budują wizję firm na rynku IT, które tylko czekają na kolejne osoby bez doświadczenia komercyjnego… Obserwuję wiele grup dla osób początkujących, rozmawiam z wieloma osobami ze społeczności Zaprogramuj Życie i możesz mi wierzyć, że nie jest tak lekko. Aktualnie do firm trafiają ogromne ilości CV! Nierzadko poziom kandydatów jest bardzo wysoki, a i tak mają problem ze znalezieniem pierwszego zatrudnienia albo nawet stażu 😲
Na rynku jest spore zapotrzebowanie to prawda, ale na osoby posiadające już doświadczenie w IT. Dlatego tak istotna jest praca nad portfolio i własnymi projektami już od samego początku nauki. Na pewno zastanawiasz się co wpisywać w puste CV jeśli dopiero zaczynasz (każdy się kiedyś zastanawiał), prawda? Pamiętaj, że projekty własne, niekomercyjne to też jest jakieś doświadczenie, o którym warto mówić i którym wręcz trzeba się chwalić. Buduj swój profil na GitHubie, ucz się i korzystaj z gita, współpracuj z innymi przy projektach grupowych. Opcji jest wiele!
Nauka samemu… Czy ma to sens?
A jak to jest z nauką samemu? Dasz radę? Znajdziesz po tym pracę? Często widzę na grupach pytanie czy samouk może zostać programistą. Oczywiście, że tak! Kilka lat temu, ogromna część z nas (programistów), tak właśnie zaczynała. W tym zawodzie najważniejsza jest wiedza i umiejętności, a sposób w jaki zostały zdobyte no powiedzmy, że jest drugorzędny.
Jak się zatem uczyć? Googlać! Google nie służy tylko do wyszukiwania memów, czy odpalania social mediów. Jest to ogromne źródło wiedzy, gdzie wszystko jest na wyciągnięcie ręki, tylko trzeba poszukać i wiedzieć co wpisywać… W sumie powiedziałbym, że jest to bardzo ważne narzędzie pracy każdego programisty.
Co? Ale jak to?!
Tak jest, dobrze przeczytałeś! Doświadczeni programiści też z niego korzystają i to bardzo często. A jak się okazuje, umiejętność „googlania” wcale nie jest tak oczywista i wiele osób ma z tym spory problem.
Gdzie więc szukać informacji i z czego się uczyć? YouTube, StackOverflow, książki, blogi techniczne, Udemy, grupy FB / Discord / Slack, newslettery, a od kilku miesięcy świetnym partnerem jest też ChatGPT. Dołączaj do społeczności IT, obserwuj o czym rozmawiają osoby bardziej doświadczone, podpytuj ich o porady, proś o code review i CV review. Jest wiele osób, które bardzo chętnie podzielą się swoją wiedzą!
Wejdź między wrony i kracz jak one, uważam że jest to świetny sposób na rozwój i naukę 😊
Ale skąd brać na to wszystko motywację?
Domyślam się co jeszcze może chodzić Ci po głowie… Nauka samemu szybko się nudzi, motywacja spada i nie wiadomo w co włożyć ręce, bo tyle tego wszystkiego jest. Doskonale wiem, że robienie projektów do szuflady i powielanie tych samych programów w różnych wariantach nie jest zbyt ekscytujące, przez co ciężko pobudzić w sobie chęci, zajawkę i pasję.
Takie „proste” programy nie dają pełnego obrazu na to jak wygląda praca programisty i co można zaprogramować. Jak więc z tym walczyć? Moim zdaniem najlepiej sprawdza się forma nauki przez robienie projektów i rozwiązywanie realnych problemów. Dzięki temu nauka jest dużo bardziej efektywna i co ważniejsze – przyjemniejsza! Zadaj sobie jedno bardzo proste ale ważne pytanie:
Kiedy nauka sprawia mi przyjemność?
- Kiedy widzisz efekty starań?
- Kiedy robisz coś co Cię interesuje, coś co jest Twoją pasją?
- A może kiedy masz z tego korzyści, np. finansowe?
Szczególnie na początku nauki, odpowiednia motywacja jest ogromnie ważna! Bez niej bardzo szybko można się wypalić, zniechęcić i stracić cały zapał. Zamiast wkuwać składnię danego języka na pamięć (którą i tak pewnie zapomnisz), zastanów się czy widzisz wokół siebie jakąś opcję na realny projekt? Świat idzie do przodu, może ktoś z Twojego otoczenia czegoś potrzebuje?
- Prosta strona internetowa dla kogoś z rodziny?
- System do zarządzania grafikami pracowników dla firmy, w której pracujesz?
- Kontrolowanie stanu magazynowego w Twoim sklepie?
- Aplikacja mobilna, której używasz ale wiesz, że mogłaby działać lepiej?
Jasno określony cel i wizja projektu, który jest potrzebny i będzie używany zdecydowanie podnosi poziom motywacji i chęci.
Podsumowanie
Jak moglibyśmy to wszystko podsumować?
- Nie wydawaj dużych pieniędzy na samym starcie. YouTube wręcz kipi od dobrych, darmowych materiałów, które poprowadzą Cię za rączkę i pokażą podstawy.
- Nie daj się złapać na pięknie brzmiące hasła z „gwarancją pracy”!
- Przygotuj się i nastaw na to, że nauka może trwać wiele miesięcy. Pamiętaj, że programowanie nie jest łatwe, gdyby tak było wszyscy pracowaliby w IT 😅
- Buduj swoje portfolio i „zbieraj” projekty w repozytorium (np. GitHub), którymi będziesz się mógł chwalić na rozmowach rekrutacyjnych.
- Dołączaj do społeczności IT, sprawdź o czym i jak rozmawiają, może zapytaj o wskazówki? Bądź aktywny.
- Nie martw się, że zapominasz składnię albo część teorii. Ucz się przez robienie projektów! Wymyśl tematykę, która Cię interesuje, zainspiruje i napędzi do działania.
Na pewno czeka Cię dużo nauki i wiele chwil zwątpienia. Będziesz musiał się zmierzyć ze sporą konkurencją, ponieważ IT stało się bardzo „modne” ale trzymam za Ciebie kciuki, dasz radę! W razie pytań wiesz gdzie mnie znaleźć i jak się ze mną skontaktować 😉
Daj lajka i czytaj dalej!
Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, daj lajka na moim profilu FB, a przede wszystkim zapisz się do newslettera! Spodobał Ci się artykuł? Z pewnością zaciekawią Cię inne wpisy na blogu lub tutoriale i poradnik na moim kanale YouTube!
Dzięki za Twój czas, widzimy się niebawem! 🫡