Strona główna Unity Podstawy Blendera – animacja postaci

Podstawy Blendera – animacja postaci

przez Krzysiu Weiss
0 komentarze 10,5K wizyt

Tydzień temu na warsztat wzięliśmy modelowanie „Sticky Man’a” i pogłębianie wiedzy z Blendera. Pamiętasz może jak wspominałem, że już niebawem dowiesz się jak wprowadzić postać w ruch? To jest ten moment! Dzisiaj tchniemy cząstkę życia w naszego bohatera, która umożliwi zginanie kończyn i ruch, co w rezultacie pozwoli na utworzenie krótkiego video i pokaże jak wygląda animacja postaci. Start projektu, 3… 2… 1… klaps i akcja!

Szkielet w modelu

Pierwsza kość

Od czego zacząć? Najlepiej od początku, a w tym przypadku od pierwszej kości. Pamiętasz jak dodawałeś obiekty do modelu w poprzednim poradniku? W podobny sposób możesz dodać kości: Add -> Armature.

Blender - szkielet

Wynikiem tego jest pojawienie się kości pod postacią. Może się okazać, że jest ona mało widoczna, dlatego ustaw widok w trybie siatki oraz zaznacz pole Z przodu (z ang. „In Front”). Zrobisz to w sekcji ustawień obiektu, w zakładce „Viewport Display”, po prawej stronie.

Blender - widok szkieletu

Masz już pierwszy krok za sobą, czas na kolejne! Ale zanim pójdziesz dalej, sprzedam Ci sztuczkę, która ułatwi Ci pracę. Zmień widok z trybu obiektu na tryb edycji. Dzięki temu będziesz w stanie dodawać kolejne elementy szkieletu przy pomocy jednego klawisza, E.

Blender- tryb edycji

Kości zostały rzucone!

Zmieniłeś tryb widoku? To ruszamy dalej. W poprzednim wpisie podałem Ci kilka przydatnych skrótów klawiszowych. Wykorzystaj teraz jeden z nich – Shift + D. Pozwoli Ci na umieszczanie kolejnych kości w miejscu gdzie jest tułów bohatera.

Zlokalizuj i zaznacz „ogon” istniejącej kości oraz naciśnij przycisk E. W rezultacie pojawi się kolejna, która będzie połączona z tą zaznaczoną. Uzupełnij w ten sposób szkielet o kości szyi, głowy, ręki i nogi. Miej na uwadze, że teraz interesuje nas tylko prawa strona modelu. Poniżej umieszczam przykład, który ja zrealizowałem.

Pamiętaj! W każdej chwili możesz użyć przycisków, które umożliwiają:

  • G – zmianę pozycji postaci,
  • R – obracanie postaci,
  • S – skalowanie postaci.
Blender - pół szkieletu

Kości łączcie się!

Zauważ, że w moim przykładzie, kość tułowia jest połączona z kością nogi oraz ręki. Jest to potrzebne do połączenia szkieletu w całość. Bez tego ręce i nogi byłyby niezależne od reszty ciała i nie byłoby możliwe przeprowadzenie pełnej animacji.

Połączenia dodaje się w bardzo prosty sposób. Zaznacz kość ręki, wciśnij Shift i zaznacz kość tułowia. Następnie postępuj zgodnie z sekwencją przycisków: PPM -> Parent -> Make -> Keep Offset.

Nadajemy nazwy

Możesz się teraz zastanawiać dlaczego cały czas pracujemy na prawej części modelu… Odpowiedź jest bardzo prosta, użyjemy funkcji odbicia lustrzanego i lewa strona zrobi się sama, magia! 😎

Żeby się to udało, każda kość z naszego połowicznego szkieletu musi zostać nazwana. Zerknij na prawą stronę interfejsu, w ustawieniach obiektu przejdź do zakładki kości i zmień jej nazwę. Uwaga! Kości ręki i nogi informują w nazwie, iż jest to fragment konkretnej strony, np. Hand.L.001. Miej na uwadze, że postać jest obrócona w Twoją stronę.

Odbijamy szkielet w lustrze

Gdy już nadasz nazwę wszystkim kościom z prawej części szkieletu, możesz w łatwy sposób dodać lewą stronę. Zaznacz kursorem kości, które chcesz sklonować – podpowiem, że powinna to być ręka i noga, a następnie wybierz w menu:
Armature -> Symmetrize.

Blender - symetryzacja

Efekt przed i po powinieneś uzyskać zbliżony do poniższego. 🙂

Model + szkielet

No dobrze, mamy model i mamy szkielet. Musimy teraz połączyć te dwa elementy ze sobą, aby stworzyły całość. Do tej pory były to poniekąd osobne byty, które dzieliły wspólną przestrzeń.

  1. Zaznacz wszystkie części modelu (bez kości).
  2. Użyj skrótu Command + J.
  3. Zaznacz model, następnie z Shiftem zaznacz szkielet.
  4. Wyklikaj sekwencje: PPM -> Parent -> With_Automatic Weights.
blender - połączenie z rodzicem

Brawo! Połączyłeś właśnie model ze szkieletem. Dzięki temu będziesz mógł nagrać postać w ruchu. 🙂

Animacja postaci

Mamy model, mamy szkielet, czas na ruch! Polecam Ci zerknąć na ten video tutorial, ja natomiast postaram się opisać to w najprostszy sposób.

Pierwszy kadr

Zacznijmy od prostego ruchu kości. W tym celu przejdź w Tryb Pozycji (z ang. „Pose Mode„), tak jak poniżej.

blender - tryb pozycji

Kolejnym krokiem jest przejście do zakładki animacji, gdzie ustawia się kolejne klatki na osi czasu. To w tym miejscu definiujesz co i w jakiej kolejności będzie wykonywał Twój bohater.

blender - zakładka animacji

Do pierwszego kadru musisz zaznaczyć cały model + szkielet. Wciśnij przycisk I, w rezultacie pojawi się lista opcji. Opisują one jakie czynniki będą brane pod uwagę przez program, podczas animacji postaci. Polecam Ci wybrać opcję LocRotScale co sprawi, że Blender wychwyci zmiany bohatera w pozycji, obrocie oraz wielkości zaznaczonych elementów. Po wybraniu powyższej opcji powinieneś ujrzeć pierwszą ramkę.

blender - pierwszy kadr animacji postaci

Klatka po klatce

Zerknij przez chwilą na powyższe zdjęcie. Na górnej osi możesz zauważyć numery klatek. Proces ruchu wygląda następująco. Wybierasz numer klatki, następnie zaznaczasz wybraną kość i wprowadzasz zmiany w układzie postaci, wykorzystując opcję obrotu (przycisk R). Zwróć uwagę, że podczas obrotu kością porusza się cały model. To dlatego, że zrobiłeś połączenie między kośćmi kończyn a tułowia.

Pobaw się różnymi układami kończyn i spróbuj uzyskać efekt zbliżony do mojego, który odzwierciedla stan postaci w spoczynku.

blender - animacja postaci w spoczynku

Po ustawieniu bohatera, powtórz czynności z etapu „Pierwszy kadr” dotyczących zapisania ramki. Dzięki temu nowy układ postaci pojawi się w wybranej przez Ciebie klatce.

Na pasku kadrów pojawią się modyfikacje obrazujące, które elementy zmieniły się między klatką pierwszą, a tą nowo dodaną.

blender - drugi kadr animacji postaci

Zwróć uwagę, że Blender sam wypełnił zakres klatek pomiędzy 0, a wybraną (w moim przypadku 20). Dzięki temu, twórca nie musi ustawiać postaci kadr po kadrze, w rezultacie oszczędzając duuuużo czasu.

It’s alive! 😮

Nie pozostaje nic innego, jak powtórzyć czynności z poprzedniego etapu dodając kolejne kadry i tworząc animację postaci. Dodawanie kolejnych klatek możesz sobie ułatwić poprzez opcję kopiowania (Shift + D) poprzednich.

Wskazówka: Zrób przerwę między kadrem w spoczynku, a ruchem. Będzie to kluczowe podczas wykorzystania bohatera w Unity. Więcej opowiem w kolejnym wpisie.

Efekt końcowy Twojej pracy powinien być zbliżony do poniższego.

blender - wszystkie kadry animacji postaci

Na zakończenie nie pozostaje nic innego jak sprawdzić wynik swojej pracy i wcisnąć magiczny przycisk Play, który ożywi postać!

blender - animacja postaci

Widzisz jakie to proste? Mam nadzieję, że przedstawiłem to wystarczająco jasno i czytelnie, dzięki czemu udało Ci się wprowadzić postać w ruch. Gdybyś miał z czymkolwiek problem, napisz komentarz a postaram się pomóc i rozwiać wątpliwości. 🙂

Dziękuję Ci za poświęcony czas

Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, daj lajka na naszym profilu FB, a przede wszystkim zapisz się do newslettera! Spodobał Ci się artykuł? Może zaciekawią Cię inne wpisy na naszym blogu.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia! 🙂

dziękuję

5 5 votes
Oceny

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona wykorzystuje cookies i przetwarza dane zgodnie z zasadami opublikowanymi w Polityce Prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Wybierając "OK", zgadzasz się na warunki przetwarzania. OK Więcej