Strona główna Unity Jak dodać teren w Unity?

Jak dodać teren w Unity?

przez Krzysiu Weiss
0 komentarz 3,4K wizyt

Kontynuując poprzednie wpisy, postanowiłem dziś pokazać jak dodać teren w Unity. Wirtualny świat zostanie wzbogacony o trawę i drzewa, wśród których będzie mógł kicać nasz królik z ostatniego artykułu.

Pobranie assetów

Aby dodać leśny teren do gry, potrzebujesz nowych obiektów. Najszybciej będzie znaleźć je w sklepie i pobrać. Przejdź zatem do zakładki asset store i znajdź darmowy pakiet Fantasy Forest Environment, a następnie go pobierz.

Asset shop - Fantasy Forest Environment

Tekstury podłoża

W kolejnym kroku można przejść do nakładania tekstur na podłoże. Wybierz obiekt terenu w sekcji obiektów, przejdź do drugiej zakładki ustawień i wybierz opcję malowania tekstur (Paint Texture).

Unity - malowanie tekstur

Dodanie warstwy

Kiedy wykonasz powyższe kroki, naciśnij przycisk: Edit Terrain Layers -> Add Layer. Wybierz jeden z dostępnych elementów i dwukrotnie wciśnij LPM. W moim przypadku jest to jasny kolor trawy, tak jak poniżej.

Unity - dodanie poziomu terenu

Po wybraniu odpowiedniej warstwy, podłoże powinno zmienić swój kolor na wybrany wzór.

Dodajemy drzewa

Żeby dodać drzewa musisz przejść do trzeciej zakładki ustawień. Jest ona odpowiedzialna za dodawanie drzew lub krzaków. W sekcji Trees wybierz Edit Trees… -> Add tree. W efekcie powinno pojawić się nowe okno, w którym będzie wiersz z nazwą: Tree Prefab. Kliknij w przycisk po prawej stronie widoku. Otworzy się okno z możliwością wyboru nowych obiektów. Znajdź na liście drzewo i podobnie jak wcześniej – naciśnij LPM, a następnie Add.

Unity - dodanie drzewa

Na tym etapie powinieneś zobaczyć dodany obiekt drzewa w sekcji Trees. W ustawieniach możesz zdefiniować rozmiar pola malowania, gęstość drzew oraz ich wysokość. Ja ustawiłem rozmiar na 100 i gęstość na 10, ponieważ nie chciałem aby liczba drzew była zbyt duża.

Unity - malowanie drzew

Najedź kursorem na obszar świata. Powinieneś zobaczyć na jakim obszarze będą dodawane drzewa. Im dłużej przytrzymasz LPM, tym więcej drzew zostanie dodanych. Kliknij teraz na obszar dwa razy LPM. Przy wybranym rozmiarze, większość pola terenu będzie obszarem malowania.

Wypróbuj różne opcje i warianty i zobacz jak u mnie wygląda projekt po nałożeniu tekstur terenu i kilku drzew.

Widok po dodaniu drzew

To wszystko!

Jeżeli wykonałeś powyższe kroki wystarczy, że uruchomisz grę i będziesz mógł poruszać króliczkiem w lesie! Podobnie jak drzewa, możesz dodawać również trawę. Wystarczy że powtórzysz kroki z etapu: Dodajemy drzewa i wybierzesz obiekt trawy. Pamiętaj o zwiększeniu gęstości obiektów! Wszakże trawa rośnie gęściej. 😉

Na zakończenie krótka animacja z efektem jaki udało mi się uzyskać.

Unity las

Dziękuję Ci za poświęcony czas

Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, daj lajka na naszym profilu FB, a przede wszystkim zapisz się do newslettera! Nie zapomnij również o naszej, prężnie rozwijającej się, grupie na Discordzie. Spodobał Ci się artykuł? Może zaciekawią Cię inne wpisy na naszym blogu.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia! 🙂

dziękuję
5 1 vote
Oceny

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona wykorzystuje cookies i przetwarza dane zgodnie z zasadami opublikowanymi w Polityce Prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Wybierając "OK", zgadzasz się na warunki przetwarzania. OK Więcej