Strona główna Programowanie Hosting czy VPS, co wybrać?

Hosting czy VPS, co wybrać?

przez Mateusz Michalski
5 komentarzy 3,5K wizyt

Po zrealizowaniu swojej pierwszej aplikacji, przychodzi moment kiedy chcesz ją opublikować i pokazać światu. Pierwsze pytanie jakie się wtedy pojawia: „Jak!?”. Możliwości umieszczenia jej w sieci jest kilka, np.:
– hosting współdzielony;
– dedykowany hosting VPS;
– VPS;
– chmura;
– serwer dedykowany.
Bogaty wachlarz ofert dla osób niedoświadczonych może być problemem. Ciężko podjąć odpowiednią decyzję kiedy nie zna się plusów i minusów, a każda z wymienionych opcji z pewnością je ma. Mogą być one kluczowe w Twoim przypadku więc warto poświęcić chwilę i zerknąć na analizę przeprowadzoną z punktu widzenia programisty. Dziś zajmę się popularną dwójką: Hosting współdzielony vs VPS. Zaczynamy! 🙂

Hosting współdzielony

Zdecydowanie jedna z tańszych opcji, co ma oczywiście swoje konsekwencje… ale to za moment. Czym tak na prawdę jest hosting? Jest to podłączony do sieci komputer lub serwer, na którym wydzielona została pewna przestrzeń dyskowa, na której mogą być umieszczane pliki, np. zdjęcia, filmy czy pliki stron internetowych. Wykup usług hostingowych polega na znalezieniu odpowiedniej firmy, wybraniu pakietu i zapłaceniu tej firmie za udostępnienie nam przestrzeni na jej maszynach. W przypadku hostingu nie ma za dużo prac administracyjnych, ponieważ większość obowiązków leży po stronie usługodawcy i jego pracowników. Między innymi dlatego jest to bardzo dobra i popularna opcja wśród osób nietechnicznych lub takich, które nie mają czasu na zarządzanie całym serwerem. Wystarczy zalogować się, przerzucić potrzebne pliki i tyle. 🙂

Ale jak to współdzielony?!

Dlaczego współdzielony? Ponieważ nie jest się jedynym klientem, korzystającym z zasobów serwera. Pamięć RAM, przestrzeń dyskowa, procesor, przepustowość sieci. Wszystko to jest dzielone między klientów i użytkowników danej maszyny. Jak się pewnie już domyślasz, może to powodować potencjalne problemy. W sytuacji kiedy drastycznie wzrośnie ruch na Twojej stronie lub na stronie „sąsiada”, a serwer hostingowy nie będzie na to przygotowany, mogą pojawiać się błędy związane z dostępnością i wydajnością Twoich usług (minusy dzielenia się maszyną z sąsiadami).

W przypadku ofert hostingowych nie ma za wiele parametrów, na które możemy zwracać uwagę. Zazwyczaj jest to przestrzeń dyskowa, ilość miejsca przeznaczona na bazę danych, ilość baz danych, lokalizacja i transfer, o którym trzeba pamiętać! Często jest on nieograniczony, jednak zdarzają się przypadki z limitami.

OVH hosting
Przykład oferty hostingowej OVH

Czy to jest bezpieczne?

Każdy użytkownik posiadający swoją przestrzeń na serwerze ma specjalne konto z uprawnieniami, umożliwiającymi mu działanie tylko w obrębie jego katalogu. Nie można (przynajmniej nie powinno się dać) zajrzeć co sąsiadujący użytkownik ma w swoich katalogach.

Jeżeli chodzi o zabezpieczenia przed niepożądanym dostępem do zasobów, to zbyt dużego pola manewru nie ma. Silne hasło logowania do panelu administratora oraz samego serwera to podstawa, o której należy pamiętać. Oprócz tego warto zwracać uwagę jakie pliki wgrywa się bezpośrednio na hosting oraz z jakich wtyczek korzysta CMS, jeżeli takowego się używa. Do włamania nie potrzeba wiele, wystarczy wrzucić zainfekowany plik, reszta zadzieje się sama… 🙁

Jak pracuje się na hostingu?

Część firm udostępnia specjalny panel administratora, z którego można dostać się bezpośrednio przez przeglądarkę WWW. Wygodna opcja kiedy nie ma się pod ręką żadnego oprogramowania z rodziny FTP.

FileZilla
Program FileZilla Pro

Drugą z opcji jest, np. wykorzystanie narzędzia FileZilla. Podając odpowiednie dane dostępowe można zalogować się i zarządzać zawartością. Można przerzucać pliki z komputera na hosting, z hostingu na komputer, usuwać i modyfikować. Wszystko jest proste i przyjemne, nie ma w tym nic skomplikowanego.

Skalowalność

Skalowalność to określenie, które jest często używane w kontekście dostosowywania parametrów serwera do aktualnego obciążenia. Wyobraź sobie, że standardowy ruch na Twojej stronie to 1000 użytkowników dziennie. Pewnego dnia ruch się zwiększa i masz 50 000 odsłon – przykład dość mało realny ale dobrze wizualizuje problem. Okazuje się, że Twój hosting nie daje rady i przez przeciążenie zaczyna odrzucać użytkowników, a Ty nic z tym nie możesz zrobić. Ludzie odbijają się od Twojej strony, przez co możesz tracić potencjalnych klientów i $$$. W takich przypadkach serwis staje się dostępny dopiero w momencie kiedy „złapie oddech”, a może to trwać kilka minut lub nawet kilkanaście godzin. Brak możliwości skalowania to ogromny minus hostingu, który w skutkach może być bardzo kosztowny.

Gdzie można wykupić hosting?

Kilka przykładów firm, które mają usługi hostingowe:

Plusy vs Minusy

+ cena;
+ szybkość i łatwość obsługi;
+ często wystarczająca wydajność;
+ brak kosztów administratora;
+ automatyczne backupy;

współdzielenie zasobów maszyny;
brak skalowalności parametrów;
mało opcji zabezpieczeń;
praktycznie zerowa kontrola administracyjna;
nie każda aplikacja może być osadzona na hostingu;
brak wpływu na wersje oprogramowania i bibliotek na serwerze.

VPS

Virtual Private Server – prywatny wirtualny serwer, który wymaga już większego zaangażowania i większej wiedzy technicznej niż hosting. Dlaczego? Ponieważ jest to tak na prawdę system operacyjny, który trzeba samemu skonfigurować. Najczęściej do dyspozycji są systemy z rodziny Linux oraz Windows.

Konfiguracja strony w tym przypadku nie jest tak szybka jak w hostingu. Tutaj nie wystarczy przerzucić plików. Trzeba skonfigurować serwer WWW (np. Apache lub nginx), który będzie kierował żądania przeglądarki do odpowiedniego katalogu na serwerze. Do tego należy skonfigurować domenę oraz certyfikaty SSL, które w przypadku hostingu konfigurują się w zasadzie same. Z pewnością trzeba tutaj poświęcić więcej czasu na uruchomienie aplikacji czy strony.

Parametry

W przeciwieństwie do hostingu, tutaj jest więcej parametrów, na które należy zwrócić uwagę. Chyba najważniejsze to procesor, pamięć RAM, dysk i transfer.

OVH VPS
Przykład oferty VPS z OVH

Wybór powinien być dopasowany do potrzeb aplikacji, która ma być tam skonfigurowana. Niektóre rozwiązania potrzebują więcej RAMu, a inne więcej przestrzeni na dysku. Wszystko zatem powinno być dobrze przemyślane. W przeciwieństwie do hostingu, VPS nie jest współdzielony, a zasoby z których korzysta są dedykowane dla właściciela. Jest się jednym, jedynym użytkownikiem.

Bezpieczeństwo

W kwestii bezpieczeństwa może być o wiele lepiej, niż w przypadku hostingu. To w jaki sposób i jak bardzo zostanie zabezpieczony serwer, zależy głównie od jego właściciela. Niestety… punktów i miejsc, na które warto zwrócić uwagę przy bezpieczeństwie jest conajmniej kilka, a nie każdy ma odpowiednią wiedzę i umiejętności żeby je spełnić. Na świecie działają potężne maszyny, które szukają dziurawych serwerów po adresach IP, żeby je przejąć i wykorzystać. Dlatego warto przyłożyć się do tego i zrobić to porządnie, a niestety trzeba mieć na uwadze, że wynajęcie kogoś do pomocy w administrowaniu wiąże się z dodatkowymi (często niemałymi) kosztami.

Jak pracuje się na VPS?

Do serwera można dostać się na różne sposoby, w zależności od systemu operacyjnego zainstalowanego na VPS:

  • Windows – wykorzystując, np. pulpit zdalny;
  • Linux – poprzez oprogramowanie do połączeń SSH, typu PuTTy lub terminal UNIX.

Wystarczy podać odpowiednie dane do logowania i to wszystko, można zarządzać maszyną.

VPS SSH
Przykład połączenia SSH do VPS z systemem Linux

Jak widzisz łącząc się do VPS, ma się dostęp do całego systemu operacyjnego. Jeżeli nie czujesz się komfortowo z tym widokiem, to najprawdopodobniej będziesz potrzebował pomocy admina. 😉

Skalowalność

W przypadku zwiększonego ruchu i obciążenia serwera jest czym i jak reagować. Aplikacji, która wymaga większych zasobów można, np. przydzielić większej ilości pamięci RAM dostępnej na serwerze. Jeżeli jednak się okaże, że pamięci na samym serwerze jest za mało, to można zmienić ofertę, dopłacić i wykupić dodatkowe zasoby. Zostaną one dodane automatycznie i będą do dyspozycji osoby administrującej maszyną, co pozwoli zwalczyć problemy wydajnościowe.

Gdzie można wykupić VPS?

Kilka przykładów, gdzie można znaleźć oferty:

Plusy vs Minusy

+ duża kontrola nad systemem i aplikacjami;
+ skalowalność i możliwość reagowania na przeciążenia maszyny;
+ większe możliwości technologiczne;
+ kontrola nad bibliotekami i ich wersjami;
+ możliwość konfiguracji kilku systemów i aplikacji;

cena zależna od wybranych parametrów i konfiguracji;
bezpieczeństwo na barkach właściciela;
zatrudnienie administratora w przypadku braku umiejętności i znajomości SO;
kopie zapasowe są zazwyczaj na głowie właściciela.

Podsumowanie

Podczas wyboru firmy, u której kupisz usługi nie kieruj się tylko ceną i parametrami ale też opinią. Poczytaj na różnych forach i grupach jak wygląda kwestia supportu, gwarancji niezawodności usług czy reklamacji. To również są bardzo ważne informacje!

Na koniec warto podsumować to co najważniejsze:

  • możliwości publikacji treści w internecie jest conajmniej kilka, a każda ma swoje wady i zalety;
  • hosting jest zdecydowanie jedną z najtańszych opcji, jednak kosztem tego jest brak skalowalności, współdzielenie zasobów i brak kontroli nad serwerem;
  • VPS jest opcją droższą, dającą większy zakres kontroli i możliwość skalowalności ale wymaga znajomości SO i tematu bezpieczeństwa serwerów;
  • na początku przygody kiedy ruch na stronie będzie niewielki, hosting powinien być dobrym rozwiązaniem;
  • firm sprzedających usługi hostingowe i serwery VPS jest wiele, warto przeanalizować różne oferty i poczytać opinie.

PS Artykuł nie jest sponsorowany. Często opieram się na przykładach OVH, ponieważ mam u nich swoje usługi i wiem po prostu „co, gdzie jest”. 🙂

Daj lajka i czytaj dalej 😉

Jeżeli chcesz być na bieżąco z artykułami i jesteś ciekawy co będzie dalej, daj lajka na naszym profilu FB, a przede wszystkim zapisz się do newslettera! Spodobał Ci się artykuł? Może zaciekawią Cię inne wpisy na naszym blogu.

Dzięki za Twój czas, widzimy się niebawem! 🙂

4.6 9 votes
Oceny

Powiązane wpisy

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Strona wykorzystuje cookies i przetwarza dane zgodnie z zasadami opublikowanymi w Polityce Prywatności. Jeżeli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie danych, zmień ustawienia swojej przeglądarki. Wybierając "OK", zgadzasz się na warunki przetwarzania. OK Więcej